TOEIC KURSU

 

Test of english for international communication

TOEFL, GRE, GMAT gibi sınavları da hazırlayan ETS (Educational Testing Service) tarafından düzenlenen genellikle iş İngilizcesini ölçmeye yönelik bir sınavdır.

Türkiye’de bulunan pek çok uluslarası şirketler son birkaç yıldır TOEIC sınavını kabul etmeye başlamış olsalar da TOEFL kadar bilinen ve geçerli bir sınav değildir.  Ancak Toefl sınavına göre daha kolay bir sınavdır.

TOEIC sınavına kariyerinde fark yaratmak isteyen profesyoneller, TOEIC sınavını kabul eden üniversitelere başvuracak olan öğrenciler katılabilir. Özellikle bankacılık, danışmanlık, finans alanlarında faaliyet gösteren pek çok global şirket çalışanlarının iş İngilizcesi hakimiyetlerini belirlemek için TOEIC sınavı sonucunu referans alırlar.

TOEIC sınavı yapısı itibariyle global çalışma ortamında gerçek hayatın simülasyonu gibidir.  Test sonucu adayın İngilizce yetkinlikleriyle ilgili güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi için doğru ve objektif bir fikir verir. Böylelikle işverenler çalışanlarının ilgili departmanlarındaki görev tanımlarını ilişkilendirebilir, kritik işe alım kararlarında faydalanabilir ve pozisyonun gerektirdiği İngilizce yetkinliklerine uygun adayların seçilmesinde akılcı karar alabilirler. ETS, TOEIC sınavının sonuçlarının uluslararası firmaların çalışma ortamına uygunluğunu test etmek için düzenli çalışmalar yapmaktadır ve küresel rekabette olan firmaların doğru adayları seçme ve uygun pozisyonlara yerleştirmesi için yol göstermektedir. TOEIC son derece objektif bir sınavdır ve dünyanın her yerinde başvurduğunuz kurumlarda İngilizce düzeyinizi kanıtlar niteliktedir. TOEIC sınav skoru iki yıl geçerlidir.

TOEIC dinleme ve okuma bölümlerinden oluşmaktadır. Dinleme bölümünde 4 soru tipi, okuma bölümünde ise 3 soru tipi mevcuttur. Sınav, her bölümde 100 soru olmak kaydıyla 200 soru içermektedir. Alınabilecek maksimum puan 990’dır. Dinleme bölümü 45 dakikadan, okuma bölümü 75 dakikadan oluşan sınavın toplam süresi 2 saattir.

TOEIC konuşma ve yazma bölümlerinin kayıtları ETS üzerinden yapılmaktadır. Konuşma ve yazma sınavı ayrı bir sınavdır ve bu sınava dinleme ve okuma sınavından bağımsız olarak ihtiyacı olan adaylar katılabilirler.

TOEIC sınav kursu alanında uzmanlaşmış sınav deneyimi olan Türk ve yabancı öğretmenler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ataşehir TAC TOEIC sınav programında aday öncelikle TOEIC seviye tespit sınavına tabi tutulur. Geliştirilmesi gereken alanları ve güçlü yönleri belirlenen adayın ihtiyacına uygun eğitim müfredatı planlanır. TOEIC sınav eğitimleri birebir ders şeklinde gerçekleştirilmektedir.